פלמנקו

תרבות הפלמנקו

 

הינה שילוב של מוזיקה ומחול אשר מקורה במחוזות אנדלוסיה, אקסטרמדורה ומורסיה בספרד.

בפלמנקו ניתן למצוא השפעות של התרבויות שנפגשו בספרד במהלך הדורות.

התרבות המערבית הנוצרית, התרבות הצוענית-הודית והתרבות המוסלמית-יהודית של ממלכת אל-אנדלוס ששלטה בספרד עד המאה ה-15. בתקופה זו הייתה פריחה גדולה של תרבות משותפת מוסלמית יהודית שבאה לידי ביטוי גם בתחומי הארכיטקטורה השירה והסיפורת.

במהלך מאות השנים מאז, ובעיקר בקרב הקהילות הצועניות של אנדלוסיה, התעצבה  צורה אמנותית זו, באופן שמדגיש תקשורת בין המשתתפים, קצביות ברמה גבוהה מאד, ווירטואוזיות.

 

הכרת הפלמנקו עשויה לתת לסטודנט פרספקטיבה רחבה של אמנות הנובעת משילוב בין תרבויות.

גם המוזיקה וגם המחול הנם אקספרסיביים ויחד עם זאת בנויים כקלאסיקה אמיתית. בדומה לתרבות המערבית, קיים קאנון של יצירות וסגנונות שמהווים את עמוד השדרה של האמנות, ומאפשרים ליצירה חדשה שממשיכה לצמוח גם כיום, לשמר את הקשר עם השורשים.

 

יוצרים גדולים כאלבניז, ראוול ודה-פאייה כתבו מוסיקה קלאסית שהושפעה עמוקות מתרבות הפלמנקו.

הפלמנקו ביסודו מושתת על שירה - Cante, נגינת גיטרה פלמנקה - Toque, ריקוד - Baile , ומחיאות כפיים- Palmas. כיום, תוף הקאחון תופס לו מקום של ממש בתרבות זו.

 

 

אנסמבל פלמנקו

 

 במהלך השיעורים, נכיר מן הבסיס את היסודות שעליהן מושתתת האומנות הזאת, ובפרט: המקצבים הסולמות, המהלכים ההרמוניים והמוסכמות, שמאפשרים תקשורת והבנה  בין השותפים, ליצירה של הרגע האמנותי. כמו-כן, נכיר ונבצע יצירות קאנוניות בפלמנקו, ויפתח צוהר להיכרות מעמיקה יותר של התחום הרחב ורב-הפנים הזה.   (לאנסמבל יתקבלו תלמידים ללא מגבלה של כלי נגינה או סגנון ביצוע)

שלוחה בת"א ובירושלים
ירושלים: 072-2230545
תל אביב: 072-2230508